6 batalion logistyczny

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 października 2020
Święto Żołnierza Rezerwy

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 196/MON z dnia 28 listopada 2019 r. dzień 10 października został ustanowiony Świętem Żołnierza Rezerwy.

Dziesiąty października to szczególna data upamiętniająca rocznicę zwycięskiej bitwy stoczonej przez polskie rycerstwo i pospolite ruszenie z wojskami zakonu krzyżackiego pod Koronowem w 1410 r. W tym dniu oddajemy cześć bohaterstwu tych, którzy oddając własne życie przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolnej Polsce.

Bitwa ta stanowiła przykład jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych średniowiecznej Europy. Wówczas rycerze wraz z pospolitym ruszeniem stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły, aby podjąć walkę ze zbliżającym się najazdem krzyżackim. Oddziały polskie pod dowództwem Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego zmierzyły się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Ostatecznie,
w wyniku ciężkich walk, siły zakonu zostały pokonane. Dowódca armii krzyżackiej - Michał Küchmeister von Sternberg - został wzięty do niewoli.

Ustanowione w dniu dzisiejszym Święto żołnierza Rezerwy ma być wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na wezwanie stawiają
się do służby, aby stać na straży bezpieczeństwa państwa. Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

Dołączona galeria zdjęć: Święto Żołnierza Rezerwy

Zobacz więcej w galerii: Święto Żołnierza Rezerwy
generuj pdf
go-up
Kontakt

6 batalion logistyczny
Głowackiego 11
30-901 Kraków
tel. 261134123
fax. 261134036
6blog.sekcjawychowawcza@ron.mil.pl

    
  • BIP